NFC

0

یکی از جدیدترین روش های پرداخت نوین از طریق تلفن همراه که امروزه در دنیا مورد استفاده قرار می گیرد واز تکنولوزی NFC در ان بهره گرفته شده روش NFC+MicroSD است . NFC یک فن‌آوری ارتباط بی‌سیم برد کوتاه است که امکان می‌دهد بین دو دستگاه در فاصله نزدیک ارتباط برقرار شود و MicroSD نیز کارت حافظه میکروSD است.


به گزارش پایگاه خبری بانکداری الکترونیک توسعه سرویس های پرداخت از راه موبایل در دنیا ، هم اکنون موبایل  بانکینگ را در اوج قله بانکداری الکترونیک قرار داده است به طوری که بانکداری اینترنتنی و کارتهای فیزیکی پرداخت را تاریخ مصرف گذشته محسوب کنیم چرا که این ابرای یعنی تلفن همراه بانک نه تنها وظایف هر دو ابزار مذکور را به شکل بهتری و در دسترس تری انجام میدهد بکه خدمات دیگری را در اختیار مشتری قرار میدهد. این مقاله تلفن همراه را از زاویه دید آخرین دستاوردها در حوزه پرداخت الکترونیک مورد بررسی قرار داده است. امروزه گسترش پرداخت از طریق گوشی تلفن همراه در قالب خدمات شهروندی نیز یکی از خدمات نوین در تحقق دولت الکترونیک محسوب می شود.

تکنولوژی NFC  (Near Field communication)
NFC یک فن‌آوری ارتباط بی‌سیم برد کوتاه است که امکان می‌دهد بین دو دستگاه در فاصله نزدیک ارتباط برقرار شود و به‌عنوان یک فن‌آوری پلت‌فرم باز، سطح بالایی از تعامل‌پذیری بین دستگاه‌ها و ریدرها را فراهم می‌کند و اکنون یک استاندارد جهانی برای پرداخت‌های موبایل بدون تماس و دارای امکانات گسترده‌ای است که امکان می‌دهد کارت اعتباری، کارت بدهی، بلیت و پرداخت برای حمل و نقل عمومی در یک تلفن همراه یکپارچه شوند.

این فناوری در واقع نزدیک کردن دو وسیله  مانند دو گوشی تلفن همراه  یا یک گوشی با یک دستگاه POS به یکدیگربرای دریافت خدمات مورد نظر  است.

به عبارت دیگر در تکنولوزی NFC  گوشی تلفن همراه تبدیل به یک دستگاه POS وکارت بانکی می شود. علاوه براین با وجود این تکنولوژی از گوشی تلفن همراه در قالب کیف پول الکترونیک نیز می توان استفاده کرد.

مهمترین مشخصه این تکنولوژی سادگی برقراری ارتباط بین دستگاهها است ودر واقع از طریق ان بستر کارت پیاده سازی می شود.

این تکنولوزی به سه شکل کاربرد پیدا می کند یکی از طریق گوشی هایی که دارای قابلیت  NFC هستند، دیگری انتن های   NFC  که روی گوشی تلفن همراه تعبیه می شود ودیگری سیم کارت NFC.

این تکنولوزی در دنیا جدید است و به علت هزینه بالا پیاده سازی آن در ایران هنوز رواج نیافته ضمن اینکه بسترهای پیاده سازی ان نیز مهیا نیست.

بعضی از اقسام کاربردهای مالی موبایل شامل کاربرد امور بانکداری، انتقال وجوه، گرفتن موجودی حساب، پرداخت ها در ستون بدهکار، بستانکار و یا پیش پرداخت ها می شوند. کاربردهای ثابت شامل کوپن ها و مدارک الکترونیکی یا خرید انواع مختلف بلیط ها است. این نوع مبادلات از راه دور هم مانند امکان خرید از طریق اینترنت یا خرید در محل با استفاده از تکنولوی NFC امکانپذیر است.

نوکیا که سرمایه‌گذاری گسترده‌ای در NFC انجام داده، تلاش کرده تا اپراتورها را برای پشتیبانی از این فن‌آوری متقاعد کند و به این منظور، بودجه آزمایش‌های گسترده‌ای را تامین کرده و از انجام پژوهش در این زمینه پشتیبانی کرده است.

درباره *NFC+MicroSD

یکی از جدیدترین روش های پرداخت نوین از طریق تلفن همراه که امروزه در دنیا مورد استفاده قرار می گیرد واز تکنولوزی NFC  در ان بهره گرفته شده روش NFC+MicroSD است .

عملکرد این نرمافزار بصورت over-the-airprovision (روشی جهت بروزرسانی نرمافزارها از طریق پروتکلهایی مانند WAP, MMS) بوده و به کاربران اجازه میدهد که کارتهای مختلف پرداختی بانک خودرا در MobileWallet خود (تلفن همراه دارای نرمافزار پرداخت) انتخاب کنند. برای گوشی iPhon کارت حافظه میکرو SD داخل شیار کنار گوشی نصب میگردد و برای مدل Blackberry و Android این تراشه در قسمت پشت گوشی قابل نصب است.

مقایسه استفاده از MobileWallet و گوشیهای دارای NFC+MicroSD

Mobilewallet

•MobileWallet   نیازمند استفاده از چندین دکمه بهمنظور باز کردن منو و انتخاب حساب است.
• دارای امنیت بالا و سرعت کمتر نسبت به استفاده از NFC+MicroSD است.

NFC+MicroSD

• حالت “فعال بودن دائم” به کاربران امکان میدهد که خریدهای کوچک خود را بسیار سریع با یک تماس کوچک انجام دهند.

• با توجه به قابلیت NFC از سرعت بالای تراکنش برخوردار است ولی نسبت به MobileWallet امنیت کمتری دارد.

نخستین آزمایشات یک سیستم پرداخت موبایلی که ترکیبی است از کارت حافظه میکروSD ساختDevice Fidelity  و یک نرمافزار قابل دانلود ۱NFC (ارتباط با میدان نزدیک) ساخت VIVOtech، در سپتامبر ۲۰۱۰ توسط یک بانک خصوصی در آمریکا به اسم ۲BofA در شهر نیویورک آغاز شد و قرار است به شهرهای سانفرانسیسکو و آتلانتا گسترش یابد. مرحله نخست این آزمایش در نیویورک، شامل کارکنانی است که دارای گوش iPhon  و Blackberryهستند  اما در سانفرانسیسکو و آتلانتا با مشارکت تمام پرسنل بانک BofA خواهد بود.
بانک BofA میزان استقبال مشتریان از هر یک از دو تکنولوژی فوق را مورد بررسی قرار داده است. این بانک امیدوار است که در مرحله جدید آزمایشات به شناخت بهتری از میزان اهمیت امنیت یا سهولت کاربرد برای مشتریان دست یابد. در نیویورکMobileWallet های بانک BofA عملیات کارتهای نقدی و اعتباری مربوط به شبکههای خرید و فروش کارتهای Visa, MasterCard را پوشش میدهند.
بانک BofA بیش از شش میلیون مشتری فعال در زمینه همراه بانک دارد که این تعداد بیشتر از سایر بانکهای موجود در آمریکا است. مشتریان این بانک میتوانند از طریق وب یا دریافت یک SMS به برنامههای قابل دانلود BofAدسترسی داشته باشند. سال گذشته حجم مبادلات این بانک در زمینه انتقال وجه و پرداخت صورتحساب بیش از هفت میلیارد دلار بوده است.

Visa اساسا به NFC+MicroSD بعنوان پل ارتباطی با بستر NFC در زمینه پرداخت موبایلی توجه دارد و در حال حاضر بهدنبال ایجاد بازارهایی است که پایانههای غیرتماسی پذیرندگان جهت پذیرش NFC+MicroSD را تحت پوشش قرار میدهد. بانکهای JPMorgan ،Chase, WellsFargo  U. S. Bancorp و به عنوان بعضی از قدیمیترین و معروفترین بانکهای ایالات متحده آمریکا، در حال تکمیل آزمایشات استفاده ازNFC+MicroSD میباشند. کارشناسان Visa پیشبینی کردهاند که تکنولوژی پرداخت موبایلی با بستر NFC+MicroSD در سال ۲۰۱۱ کامل خواهد شد اما در ایران، استقرار چنین سیستمی، دستکم مستلزم موارد زیر است:
۱-  تدوین پروتکلهای ویژه بر مبنایover-the-air
۲-  گوشیهای دارای قابلیت پذیرشNFC+MicroSD در بازار داخلی
۳- بازارهایی که مجهزبه پایانههای فروش غیرتماسی (contactless) جهت پذیرش NFC+MicroSDباشند.

گفتنی است ، کاربرد تجاری از فناوری بدون تماس (contactless) کارتهای الکترونیکی اکنون در سطح جهانی به نقطه اوج خود رسیده است به طوریکه نوکیا اعلام کرد که از سال ۲۰۱۱ تمامی تلفن‌های هوشمند ساخت این شرکت به فن‌آوری ارتباط میدان نزدیک (NFC) که برای سرویس‌های پرداخت پول بدون تماس مورد استفاده قرار می‌گیرد، مجهز خواهند بود.
مطالب درباره NFC+MicroSD عینا از مقاله فرشاد نوری استفاده شده است. این مقاله در تارنمای شرکت ایران کیش درج شده است.
بی‌سیم برد کوتاه که امکان می‌دهد بین دو دستگاه در فاصله نزدیک ارتباط برقرار شود و MicroSD کارت حافظه میکروSD است.

* مطالب درباره NFC+MicroSD  عینا از مقاله مندرج در تارنمای شرکت ایران کیش به قلم فرشاد نوری نقل شده است.

Share.

About Author

من یک توسعه دهنده‌ی کارت هوشمند و سیم‌کارت و متخصص راه‌کارهای شخصی‌سازی کارت هستم. در حال حاضر به عنوان مدیر پروژه‌های مبتنی بر سیم‌کارت در شرکت ارتباطات سیار ایران (همراه اول) مشغول به کار هستم.

Leave A Reply