جریان پولی در ایران از منظر بانک جهانی

0

قائم مقام بانک مرکزی از تصویب و ابلاغ دستورالعمل ۱۲ ماده ای مبارزه باپولشویی به بانکها خبر داد و گفت: کارشناسان بانک جهانی بر شفاف بودن جریان پولی در ایران تاکید دارند.

قائم مقام بانک مرکزی از تصویب و ابلاغ دستورالعمل 12 ماده ای مبارزه باپولشویی به بانکها خبر داد و گفت: کارشناسان بانک جهانی بر شفاف بودن جریان پولی در ایران تاکید دارند.

قائم مقام بانک مرکزی از تصویب و ابلاغ دستورالعمل ۱۲ ماده ای مبارزه باپولشویی به بانکها خبر داد و گفت: کارشناسان بانک جهانی بر شفاف بودن جریان پولی در ایران تاکید دارند.

سید حمید پورمحمدی گفت : یکی از اجحاف هایی که ناجوانمردانه بر ضد ما از طرف برخی نهادهای مالی بین المللی و برخی کشورها روا داشته می شد ، اتهام پولشویی به جمهوری اسلامی ایران بود. وی افزود : این در حالی است که کشور ما نه تنها در حوزه مقررات و پاکی سرآمد بوده بلکه هزینه های سنگین در این زمینه پرداخت کرده است.

پورمحمدی گفت : برای جلوگیری از شیوع پولهای کثیف سایر کشورها از جمله قاچاق مواد مخدر از افغانستان و نیز فعالیت گروههای تروریستی در جوار ایران نه تنها از نظر قوانین ومقررات خود را مصون کرده ایم بلکه سپر تدافعی سایر کشورها هم شده ایم. قائم مقام بانک مرکزی تاکید کرد: تقدیم هزاران شهید و جانباز در این راه گواهی است بر اهتمام ایران در مبارزه با پولشویی. وی افزود : باوجود این برخی ایرادها از نبود مقررات ویژه گرفته می شد که خوشبختانه قانون مبارزه با پولشویی در سالهای گذشته به تصویب رسید و شورای عالی مبارزه با پولشویی در وزارت اقتصاد تشکیل و در بانک مرکزی هم اداره مبارزه با پولشویی ایجاد شد. پورمحمدی گفت : فقط در هفته گذشته ۱۲ دستورالعمل بسیار دقیق ، پیچیده و فنی بانک مرکزی به همه بانکه و نهادهای پولی ابلاغ شد تا دقت انها در تشخیص پول کثیف افزایش دهد.

پورمحمدی گفت : برغم این اقدامات شاهد اتهاماتی از سوی برخی کشورهای بیگانه هستیم و به همین منظور لازم بود دیپلماسی ما در این زمینه فعال شود و به همین منظور مسئولان بانک مرکزی باحضور در صندوق بین المللی پول گزارشی از اقدامات جمهوری اسلامی ایران در زمینه شفافیت جریان وجوه در کشور و همچنین اقدامات مبارزه با پولشویی احتمالی ارائه کردند و نخستین بار امریکا که همواره در اجلاس جهانی صندوق بین المللی پول با صدور اطلاعیه هایی ایران را به پولشویی متهم می کرد این بار نتوانست اطلاعیه منتشر کند. قائم مقام بانک مرکزی گفت : پیرو تشریح اقدامات جمهوری اسلامی ایران برای مبارزه با پولشویی ، کارشناسان بانک جهانی هفته گذشته در پیش نویس گزارش خود بر شفاف بودن جریان پولی درجمهوری اسلامی ایران و وجود اطمینان کافی از نبود جریان پول کثیف در ایران تاکید کردند. وی افزود : همچنین کارشناسان بانک مرکزی با کشورهای دیگر در تعامل هستند تا هر گونه شائبه وجود جریان پولشویی در کشور را از بین ببرند .

قائم مقام بانک مرکزی همچنین از تدوین دستورالعمل جدید مقابله با تامین مالی تروریسم خبرداد و گفت : بررسی های اولیه این موضوع نیز در مجلس شورای اسلامی انجام شده است ودر دستور کار کمیسیون امنیت ملی است که باتصویب ان دست کم از فضای حقوقی و مقرراتی هیچ گونه شائبه ای برای دیگران در این باره وجود نخواهد داشت. پور محمدی درباره فواید این اقدامات برای کشورمان گفت : موضوع پولشویی بهانه ای برای فشار بیگانگانی بر جمهوری اسلامی ایران و تحریم بانکهای کشورمان بود که با اقدامات و مستندات موجود هر گونه بهانه را در این زمینه از انان سلب می کند. بنابر این گزارش بانک مرکزی ۱۰ دستورالعمل و رویکرد را برای ساماندهی و شناسایی فعالیت های شبکه بانکی و مشتریان و به منظور مبارزه با پولشویی و جلوگیری از تامین مالی تروریسم ، اجرایی کرده است. دستورالعمل اول در باره چگونگی شناسایی مشتریان ایرانی موسسات اعتباری است. این دستورالعمل به منظور مبارزه با پولشویی و جلوگیری از تامین مالی تروریسم و نیز فراهم آوردن تمهیدات لازم برای اجرای قانون پولی و بانکی کشور، قانون مبارزه با پولشویی و نیز مدیریت انواع ریسک های بانکی به ویژه ریسک های عملیاتی، شهرت و تطبیق ، است.
در این دستورالعمل در مورد سیاست پذیرش مشتری، رویه های شناسایی مشتری، نظارت مستمر بر حساب ها، مدیریت ریسک و همچنین نگهداری سوابق مشتریان و معاملات آنها تکالیفی مقرر شده است. دستورالعمل ۲ در باره اجرایی نحوه گزارش واریز نقدی وجوه بیش از سقف مقرر است و ضمن تشریح نحوه اقدام، نمونه فرم گزارش برای اشخاص حقیقی، حقوقی، خارجی و مشخصات تراکنش نیز ضمیمه شده است. در سومین دستورالعمل ، نحوه تعیین سطح فعالیت مورد انتظار مشتری در موسسات اعتباری مشخص شده است. نحوه تعیین سطح فعالیت مورد انتظار اشخاص حقیقی و حقوقی هم لحاظ شده است. دستورالعمل ۴ به نحوه مراقبت از اشخاص مظنون در موسسات اعتباری مربوط است و در خصوص نظارت بر عملیات و معاملات اشخاص مظنون، محرمانه بودن اطلاعات، تطبیق نرم افزارها و گزارش دهی تکالیفی مقرر شده است. دستورالعمل ۵ بر لزوم رعایت مقررات مبارزه با پولشویی در روابط کارگزاری و شناسایی بانک های پوسته ای تاکید کرده است . در این دستورالعمل به منظور مبارزه با پولشویی و تامین مالی تروریسم بر ضرورت اتخاذ تدابیر احتیاطی لازم در برقراری و حفظ روابط کارگزاری توسط موسسات اعتباری ایرانی با بانک ها و موسسات اعتباری خارجی تاکید شده است.

دستورالعمل ۶ شامل رعایت مقررات مبارزه با پولشویی در حوزه نظام های پرداخت و بانکداری الکترونیکی است. این دستورالعمل به منظور حصول اطمینان از اجرای کامل قانون مبارزه با پولشویی و ایجاد شفافیت و احصای وظایف واحدهای بانکی در خصوص تطبیق با مقررات مبارزه با پولشویی در پرداخت ها و تراکنش های بانکی الکترونیکی تصویب شده است.
در این دستورالعمل در مورد ضوابط مربوط به ابزار و روش های انجام تراکنش و ضوابط مربوط به مشخصات تراکنش های الکترونیکی توضیحاتی ارائه و تکالیفی مقرر شده است. دستورالعمل ۷ درباره مجموعه اقدامات و تدابیر لازم برای حصول اطمینان از رعایت مقررات مبارزه با پولشویی در واحدهای برون مرزی موسسات اعتباری است. این دستورالعمل به منظور اطمینان از اجرای کامل مقررات مذکور در همه واحدهای برون مرزی موسسات اعتباری و اجتناب آنها از قرار گرفتن در معرض ریسک شهرت تهیه شده است. هشتمین دستورالعمل هم نحوه ارسال اسناد و مدارک مشتریان موسسات اعتباری به نشانی پستی آنهاست. در این دستورالعمل در مورد لزوم ارسال اسناد به نشانی پستی مشتری و به روزآوری اطلاعات مشتری تکالیفی مقرر شده است. دستورالعمل ۹ شامل شناسایی معاملات مشکوک و شیوه گزارش دهی است. در این دستورالعمل در مورد چگونگی گزارش دهی و نگهداری سوابق توضیحات ارائه شده و نمونه مصادیق عملیات مشکوک نیز اعلام شده است. دهمین رویکرد بانک مرکزی هم شامل آیین نامه مدت و طرز نگاهداری اوراق بازرگانی، اسناد و دفاتر بانکهاست. نحوه نگهداری اسناد یکی از اصول مهم در استانداردهای بین المللی مبارزه با پولشویی و تامین مالی تروریسم محسوب می شود.
در این آیین نامه در خصوص مدت و نحوه نگهداری اطلاعات مربوط به اسناد، امحاء اسناد و اسناد الکترونیکی تکالیفی مقرر شده است.

 

منبع : مرکز خبری بانک و بیمه

Share.

About Author

من یک توسعه دهنده‌ی کارت هوشمند و سیم‌کارت و متخصص راه‌کارهای شخصی‌سازی کارت هستم. در حال حاضر به عنوان مدیر پروژه‌های مبتنی بر سیم‌کارت در شرکت ارتباطات سیار ایران (همراه اول) مشغول به کار هستم.

Leave A Reply