مجوز مجدد بانک های مجازی

0

بانکهای مجازی که قبلا مجوز دریافت کرده بودند باید مجددا به دریافت مجوز از بانک مرکزی اقدام کنند.

بانکهای مجازی که قبلا مجوز دریافت کرده بودند باید مجددا به دریافت مجوز از بانک مرکزی اقدام کنند.

بانکهای مجازی که قبلا مجوز دریافت کرده بودند باید مجددا به دریافت مجوز از بانک مرکزی اقدام کنند.

به گفته یک منبع آگاه در بانک مرکزی شورای پول و اعتبار هفته گذشته مقررات مربوط به چگونگی تاسیس و فعالیت بانکهای مجازی را به تصویب رساند.

بر اساس این آیین نامه بانکهای مجازی در شهرهای مختلف می توانند اقدام به تاسیس دفاتر نمایندگی یا کارگزاری کنند اما قادر به تاسیس شعبه بانکی نیستند.

این نمایندگی ها برای دریافت وثایق یا تضامین لازم برای دریافت تسهیلات خواهد بود. بانک مجازی در عین حال می تواند به شعب منتخب بانکهای دیگر مجوز نمایندگی صادر کنند.

این منبع افزود: در آیین نامه جدید در خصوص بسترهای امنیت استانداردهایی پیش بینی شده که بانکهای مجازی باید آنها را رعایت کنند.

همچنین استانداردهایی برای نرم افزارهای بانکی بانکهای مجازی پیش بینی شده که این بانک ها باید دارا باشند.

این مقام اگاه در پاسخ به این سوال که با توجه به عملیاتی نشدن بستر امضای دیجیتال چگونه بانکهای مجازی فعالیت خود را آغاز خواهند کرد گفت: تا مراحل تشریفاتی مقررات طی و در نهایت برای اجرا ابلاغ شود، امضای دیجیتال نیز عملیاتی خواهد شد.

وی در خصوص تکلیف بانکهای مجازی که تا اکنون مجوز گرفته اند گفت: در گذشته اشتباهی رخ داده و مجوزهایی صادر شده اما با توجه به آیین نامه جدید بانکهای مجازی، بانکهای مذکور باید مجددا برای دریافت مجوز به بانک مرکزی مراجعه کنند.

بنابرای گزارش چند بانک مجازی از بانک مرکزی مجوز دریافت کرده اند که در این میان بانک آرین حتی پذیره نویسی خود را نیز انجام داده است.

این منبع آگاه افزود: بانک مرکزی تدوین یک سلسله مقررات درباره افزایش نظارت پذیری بانکداری الکترونیک را در دستور کار دارد.

تاریخچه بانک الکترونیکی در ایران

بحث تاسیس بانک های صدرصد الکترونیک در اواسط سال ۸۷ از سوی رئیس وقت اداره پرداخت های بانک مرکزی مطرح و اعلام شد مبنی بر اینکه تا پایان سال مذکور دو بانک صد در صد الکترونیکی راه اندازی می شود اما دربهار سال بعد وی اعلام کرد: “تاسیس بانک صددرصد الکترونیکی مقدور نیست.”

از سوی دیگر طی همین زمان، اتاق بازرگانی به عنوان اولین متقاضی خواستار تاسیس چنین بانکی شده بود. با این حال باز هم تاسیس بانک الکترونیکی با هر نسبتی که بانک مرکزی مد نظر داشته به وقوع نپیوست. در اواخر سال ۸۸ خبر رسید که بانک مرکزی معتقد است تنها خود بانکها می توانند به صورت مشارکت یا غیر مشارکت اقدام به تاسیس بانک کنند.

ظاهرا در همین مدت بانک مرکزی قصد کرد، مجوز تاسیس بانک الکترونیکی را به افراد بانکی مورد تایید خود از جمله دکتر الهی، و زعفرانی، عضو هیات مدیره اسبق بانک ملی و مدیرعامل سابق بانک سامان ارائه دهد.

این اتفاقات در حالی رخ داد که بانک مرکزی هنوز اعلام نکرده بود منظور دقیقش از بانک الکترونیکی چیست. آیا منظور بانک های بدون شعبه است یا با شعب کم همچنین برای حل پیش نیازهای امنیتی چه استاندارهایی باید رعایت شود.

کارشناسان اعتقاد دارند در بانکداری مجازی یا بانک مجازی نمی توان بانکداری به شکل الکترونیکی یا بانکداری بدون شعبه فیزیکی یا پول فیزیکی یا الکترونیکی و تراکنش‌های الکترونیکی محدود باشد بلکه تعاملات و رویه‌ها و حسابداری و غیره نیز دچار تغییرات اساسی می شود

به تعبیر دیگر در بانک مجازی حلقه‌های مختلف برای حمایت از خلاقیت و نوآوری و تولید ارزش از ایده و ابتکار است همچنین خدمات جدیدی را نیز در این حیطه فراهم می آورد.بر این اساس باید خیلی دقت شود که در دام بانکداری الکترونیکی به جای بانکداری مجازی نیفتیم. در دنیای مجازی ساز و کارها می‌توانند کاملا متفاوت از آن چیزی باشند که در دنیای فعلی با ابعاد محدود وجود دارند.

به عبارت دیگر مفاهیمی مثل گردش پول، انباشت سرمایه، سرمایه مشترک چندین مجموعه و غیره و یا حساب مجازی، کارمزد و سود مجازی، پول مجازی، نقدینگی مجازی، بدهی و وام مجازی، سرمایه مجازی و اعتبار مجازی مفاهیمی هستند در بانک مجازی مطرح می شوند.

البته بر اساس گفته بهرامی منظور بانک الکترونیکی بانک هایی است که شعبه ندارد و تنها دارای دوایر و کارگزاری هستند. همچنین در تفسیر دیگری که محمود بهمنی ارائه داده در واقع کلیه شعب بانک ها شعبه بانک مجازی محسوب می شود.

در همین حال شورای پول و اعتبار نیز ابتدا میزان سرمایه تاسیس بانک را ۷۰ میلیارد تومان و سپس ۲۰۰ میلیارد تومان اعلام کرد.

و اکنون پس از گذشت حدود سه سال از زمانی که خبر امکان بانک الکترونیکی رسانه ای شد و صدودر چند مجوز بانک مجازی شورای پول و اعتبار مقررات بانک مجازی را تصویب کرد و این مسئله یک بار دیگر برای بانک مرکزی تجربه شد که در برخی اقدامات خود بیشتر شکیبایی نشان دهد.

منبع: پایگاه خبری بانکداری الکترونیک

Share.

About Author

من یک توسعه دهنده‌ی کارت هوشمند و سیم‌کارت و متخصص راه‌کارهای شخصی‌سازی کارت هستم. در حال حاضر به عنوان مدیر پروژه‌های مبتنی بر سیم‌کارت در شرکت ارتباطات سیار ایران (همراه اول) مشغول به کار هستم.

Leave A Reply