تداوم سرگردانی سهامداران بانک آریا

0

تداوم سرگردانی سهامداران بانک آریا

تداوم سرگردانی سهامداران بانک آریا

تداوم سرگردانی سهامداران بانک آریا

 

 

 

 

 

 


به گزارش خبرگزاری فایننشیال ابسترکت (Financial Abstract) به نقل از ویوان نیوز در شرایطی که حدود شش ماه از پذیره نویسی ۵۰ درصد از سهام بانک ۲۰۰ میلیارد تومانی بانک آریا در شعب منتخب بانک ملت و فرابورس ایران سپری می شود، سهامداران این بانک با لغو مجوز فعالیت آن و به تبع آن قفل شدن سرمایه های خود مواجه هستند.


در حالیکه با انجام پذیره نویسی ۱۰۰ میلیارد تومانی سهام بانک آریا در اسفند ماه گذشته قرار بود شعب بیستمین بانک خصوصی ایران در نیمه اردیبهشت ماه امسال در تهران و چند شهر بزرگ کشور افتتاح شود اما عدم ثبت پذیره نویسی بانک آریا و نیز صادر نشدن مجوز ثبت از سوی سازمان بورس باعث شده تا با گذشت ۶ ماه از انجام پذیره نویسی و خرید سهام این بانک از سوی سرمایه گذاران، نتیجه ای جز سرگردانی و آنها را در بر نداشته باشد.


بر اساس گزارش بورس نیوز، در عین حال انتشار خبر اختلاس سه هزار میلیارد تومانی در بانک صادرات شعبه اهواز و نقش پر رنگ یک شرکت سرمایه گذاری باعث شد تا بر نگرانی سهامداران بانک آریا و تکلیف سرمایه های قفل شده در این بانک افزوده شود. مدیر عامل شرکت توسعه سرمایه گذاری امیر منصور آریا (هولدینگ) که نیمی از سهام بانک آریا نیز متعلق به او و برادرانش می باشد متهم است به استفاده از ارتباط چهره های مرتبط با یکی از مقامات ارشد دولتی با یک شگرد خاص و با تبانی و نفوذ رییس بانک صادرات شعبه خوزستان در محل کارخانه فولاد اقدام به اختلاس میلیاردی کرده است.


در این زمینه مدیر عامل شرکت فرابورس ایران در گفتگو با خبرنگار ما شرایط بوجود آمده در خصوص بانک آریا را از جمله موارد نادر و خاص در این بازار توصیف کرد و افزود: پذیره نویسی سهام در بانک ۲۰۰ میلیارد تومانی آریا که ۱۰۰ میلیارد تومان سرمایه اولیه آنرا خود موسسان بانک بطور نقدی به حساب بانک مرکزی واریز کرده بودند در تاریخ ۲۱ اسفند ماه ۸۹ در بازار سوم فرابورس با معامله ۱۰۰ میلیون سهم به قیمت پایه هر سهم هزار ریال انجام و بدین ترتیب این بانک توانست ۱۰ میلیارد تومان از این پذیره نویسی را از فرابورس تأمین و ۹۰ میلیارد تومان مابقی را از طریق شعب منتخب بانک ملت تکمیل کنند.


مصطفی امید قائمی با تأکید دوباره مبنی بر اینکه تنها ۵ درصد از پذیره نویسی نیمی از سرمایه بانک آریا از طریق بازار فرابورس تأمین شده است، یادآور شد: در خصوص تکلیف سهامداران این بانک و لغو مجوز فعالیت و یا ابطال معاملات، شرکت فرابورس ایران تابع تصمیمات سازمان بورس و بانک مرکزی بوده که به تبع آن هر گونه تصمیمی در این زمینه کلیه معاملات سهام این بانک در فرابورس و شعب منتخب عرضه کننده بانکی را در بر خواهد گرفت.


وی با اشاره به پیگیری سازمان بورس برای روشن شدن تکلیف بانک آریا و جلوگیری از تضییع حقوق سهامداران این بانک، افزود: به نظر می رسد در صورت لغو مجوز و انحلال بانک آریا در قالب پذیره نویسی مجددی از سوی بانک مرکزی وجوه دریافت شده دوباره به خریداران بازگشته و یا در غالب تعامل با یک شرکت سرمایه گذاری، این سهم دوباره واگذار و خریداری شود. به گفته امید قائمی به رغم انجام پذیره نویسی بانک آریا، وجوه دریافتی از سرمایه گذاران هنوز در نزد بانک عامل در حساب هیأت موسسان موجود و مسدود می باشد.


گفتنی است ساسان منوچهری مدیر عامل پیشین بانک ملت، عنایت اله دهقانی، محمد آرام بنیار مدیر عامل شرکت تأمین سرمایه امین، شرکت امید نیک کیش به شماره ثبت ۷۳۷۴ و موسسه صندوق بیمه اجتماعی روستاییان عشایر به شماره ثبت ۱۸۱۳۵ به عنوان اعضای هیأت مدیره از سوی هیأت موسس انتخاب و مورد تصویب مجمع عمومی موسس این بانک در تاریخ ۹۰٫۳٫۴ قرار گرفته اند.

 

 

 

Share.

About Author

من یک توسعه دهنده‌ی کارت هوشمند و سیم‌کارت و متخصص راه‌کارهای شخصی‌سازی کارت هستم. در حال حاضر به عنوان مدیر پروژه‌های مبتنی بر سیم‌کارت در شرکت ارتباطات سیار ایران (همراه اول) مشغول به کار هستم.

Leave A Reply