دستورالعمل اجرایی کارت اعتباری بر پایه عقد مرابحه به بانکها ابلاغ شد

0

دستورالعمل اجرایی کارت اعتباری بر پایه عقد مرابحه به بانکها ابلاغ شد

دستورالعمل اجرایی کارت اعتباری بر پایه عقد مرابحه به بانکها ابلاغ شد

دستورالعمل اجرایی کارت اعتباری بر پایه عقد مرابحه به بانکها ابلاغ شد

 

 

 

به گزارش خبرگزاری فایننشیال ابسترکت (Financial Abstract) به نقل از روابط عمومی بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران ، این بانک طی  بخشنامه ای به کلیه بانک‌های دولتی، غیردولتی، شرکت دولتی پست بانک و مؤسسه اعتباری  توسعه ، دستورالعمل اجرایی کارت اعتباری بر پایه عقد مرابحه، مصوب سی و یکمین و چهل و یکمین جلسات مورخ ۹/۵/۱۳۹۰و ۱۶/۶/۱۳۹۰کمیسیون اعتباری بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران را ابلاغ کرد.


دراین بخشنامه آمده است ؛  به موجب مصوبه شماره ۹۸۲۹۷/ت۴۶۷۳۸ ﻫـ مورخ ۱۲/۵/۱۳۹۰هیأت محترم وزیران، عقد مرابحه به “آیین‌نامه فصل سوم قانون عملیات بانکی بدون ربا (بهره)” اضافه گردیده است. دستورالعمل اجرایی این عقد نیز در جلسه یکهزار و یکصد و بیست و هشتمین جلسه مورخ ۲۵/۵/۱۳۹۰ به تصویب شورای محترم پول و اعتبار رسید.


بر همین اساس و در جهت اجرایی کردن هرچه بیشتر عقد مرابحه متناسب با نیازهای جامعه و همگام با توسعه فناوری‌های نوین بانکداری الکترونیک، “دستورالعمل اجرایی کارت اعتباری بر پایه عقد مرابحه” تهیه و به تصویب کمیسیون اعتباری بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران رسیده است.


کارت اعتباری مرابحه که مبتنی بر عقد مرابحه می‌باشد، از توانمندی‌های منحصر به فردی برخوردار است که دستورالعمل اجرایی صدور و راهبری “کارت خرید اعتباری” مبتنی بر عقد قرض‌الحسنه فاقد آن می‌باشد. یکی از ضعف‌های کارت خرید اعتباری مبتنی بر عقد قرض‌الحسنه را می‌توان محدود بودن منابع قرض‌الحسنه شبکه بانکی کشور برشمرد، که تاکنون آن گونه که شایسته است توسط بانک‌ها و موسسات اعتباری غیربانکی مورد استفاده قرار نگرفته است. اما از آنجایی که منابع مورد نیاز برای این نوع کارت اعتباری از محل سپرده‌های مدت‌دار بانک یا موسسه اعتباری تامین می‌گردد، لذا مشکل کمبود منابع تخصیص یافته به این نوع کارت‌ها مرتفع خواهد شد. یکی دیگر از امتیارات کارت اعتباری مرابحه آن است که دامنه کاربرد آن گسترش یافته و شامل خرید انواع کالاها و خدمات نیز می‌شود.


حیطه وسیع استفاده از خدمات در کارت اعتباری مرابحه، کمک شایانی به رونق بخش خدمات در کشور خواهد کرد و نیاز بسیاری از متقاضیان را در حوزه‌های مختلف از جمله خدمات رفاهی، درمانی و غیره، پوشش خواهد داد.


در این دستورالعمل تلاش شده است تا اجرای عقد مرابحه در قالب ابزارهای الکترونیکی جلوه بیشتری پیدا کند و تبادل فیزیکی پول را در جامعه کاهش داده و هزینه ها و خطرات جابجایی پول نقد جهت خرید کالا و خدمات را برای متقاضیان تنزل دهد. نگرش قالب در این دستورالعمل استفاده هر چه بیشتر افراد جامعه از منابع شبکه بانکی کشور جهت رفع نیازهای گوناگون خویش می‌باشد به گونه ای که بانک یا موسسه اعتباری با ارائه جدول تخفیفات به دارندگان کارت، آنها را ترغیب به بازپرداخت زودهنگام تسهیلات اعطایی مرابحه نموده و زمینه استفاده مجدد از منابع بانک  را برای سایر اشخاص جامعه فراهم سازد.


تردیدی نیست که مهیاکردن بسترهای استفاده از این قبیل کارت‌ها در جامعه و شناخت عموم مردم از آن، زمینه رونق فروش محصولات تولیدکنندگان داخلی را ایجاد کرده  و بهبود فعالیت های بخش خدمات را درکشور به همراه خواهد داشت و در نهایت زمینه شکوفایی اقتصادی را همراه با افزایش رفاه خانوارها  به وجود خواهد آورد.


شایان ذکر است ، متن کامل این بخشنامه درپایگاه اطلاع رسانی بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران به نشانی  http://www.cbi.ir/page/8424.aspx  قابل دسترس  می باشد.

Share.

About Author

من یک توسعه دهنده‌ی کارت هوشمند و سیم‌کارت و متخصص راه‌کارهای شخصی‌سازی کارت هستم. در حال حاضر به عنوان مدیر پروژه‌های مبتنی بر سیم‌کارت در شرکت ارتباطات سیار ایران (همراه اول) مشغول به کار هستم.

Leave A Reply