جوابیه بانک سامان به مطلب مندرج در روزنامه ابتکار

0

جوابیه بانک سامان به مطلب مندرج در روزنامه ابتکار

جوابیه بانک سامان به مطلب مندرج در روزنامه ابتکار

جوابیه بانک سامان به مطلب مندرج در روزنامه ابتکار

 

 

 

 

 

 

به گزارش خبرگزاری فایننشیال ابسترکت (Financial Abstract) به نقل از روابط عمومی بانک سامان یادداشت « وقتی طمع سود بیشتر، یک بانک خصوصی را نابود می کند » که در شماره ۲۱۳۹ روز یکشنبه ۱۰ مهر ماه ۱۳۹۰ روزنامه ابتکار و یکی از سایت های خبری منتشر شده است،  یادداشتی است که بسیار شتابزده و بی توجه به قوانین ساده و اولیه ی پولی و بانکی کشور تنظیم شده است و امیدواریم اشتباهاتی که بر تمام متن آن یادداشت سایه افکنده، صرفا ناشی از بی اطلاعی و نوآمدگی نویسنده اش باشد و ربطی به بی توجهی به اخلاق و اصول حرفه ای روزنامه نگاری نداشته باشد، انشاءالله..


۱) گرچه در یادداشت شما به منبعی که از آن ارقام مربوط به دارایی ها و سود سال گذشته بانک استخراج شده ، اشاره ای نشده است و اعداد اعلام شده نشان از بی اطلاعی مطلق نویسنده دارد، شما را به صورتهای مالی بانک سامان روی سایت رسمی بانک ارجاع می دهیم که در آن جمع دارایی های بانک در پایان سال ۸۹ بیش از ۸۴۹۰۰ میلیارد ریال ( یعنی ۱۰ برابر عدد اعلام شده در یادداشت سراسر اشتباه شما ) بوده است. و همچنین تفاوتی بین رقم دارایی ها و بدهی های بانک اعلام شده است که حتی یک دانشجوی ترم اول حسابداری هم می داند که اگر بین این دو ستون ترازنامه اختلافی وجود داشته باشد کل اسناد حسابداری باید بازبینی شوند. با مراجعه مجدد به صورت های مالی سال ۸۹ بانک سامان خواهید دید که کل سود انباشته بانک در سال مالی گذشته بیش از ۱۱۳۰میلیارد ریال بوده است و این عدد بسیار بزرگتر از رقمی که است که سعی شده به خواننده القا گردد.


۲) آشنایان با قوانین پولی و بانکی می دانند که براساس نسبت حداقل کفایت سرمایه که می گوید: نسبت سرمایه پـایه بـانک به داراییهـای موزون شده به ریســک آن بـاید ۸ درصد باشـد، با یک حسـاب سرانگشتی می توان گفت که یک بانک می تواند، حداقل ۱۰ برابر سرمایه پایه اش، در قالب تسهیلات، سرمایه گذاری و … دارایی ایجاد کند. به عبارتی اگر حداقل سرمایه قانونی لازم برای تأسیس یک بانک را که ۴۰۰ میلیون تومان است در نظر بگیریم، بانکی با همین حداقل سرمایه می تواند حداکثر ۴۰۰۰ میلیارد تومان تسهیلات به متقاضیان اعطا کند. با توجه به این نکته و رقم اعلام شده اختلاس، قاعدتاً هیچ یک از بانک های درگیر در این پرونده در این بخش نباید کوتاهی کرده باشند چون مجموع مبلغ اختلاس از سقف مجاز یک بانک هم کمتر است.


۳) شما هم صحیح نوشته اید که حداکثر اعتبار تسهیلاتی که یک بانک می تواند به یک شخص اعطا کند نباید بیشتر از ۱۵ درصد سرمایه پایه آن بانک باشد. ولی نکته ای که در نظر نگرفته اید این است که LCهای خریداری شده توسط این بانک مربوط به شرکتهایی کاملاً متفاوت بوده که امکان وابستگی آنها به یک شخص بر اساس اسناد و مدارک ثبتی، برای هیچ بانکی میسر نبوده است و وجود ذینفع مشترک در این شرکتها، پس از کشف تخلف و ورود سازمانهای متخصص دیگر به پرونده مشخص گردیده است.


۴) اگر اخبار مربوط به این پرونده را دوباره مرور کنید به دفعات خواهید دید که اسناد صادره توسط بانک های صادر کننده، اسنادی قطعی و غیرقابل برگشت می باشند، بنابراین با توجه به این که بانک سامان هیچ گونه معامله مستقیمی با گروه آریا انجام نداده است و کلیه معاملات صورت گرفته توسط بانک سامان در این زمینه بر اساس تعهد قطعی و غیرقابل برگشت بانکهای گشاینده اعتبارات بوده است، هیچ گونه نگرانی قانونی در استیفای حقوق این بانک وجود ندارد و تأثیر این پرونده بر مطالبات معوق ادعا شده در یادداشت مذکور صفر است.


لینک مطلب مندرج در روزنامه ابتکار:


http://ebtekarnews.com/Ebtekar/News.aspx?NID=87934

 

 

Share.

About Author

من یک توسعه دهنده‌ی کارت هوشمند و سیم‌کارت و متخصص راه‌کارهای شخصی‌سازی کارت هستم. در حال حاضر به عنوان مدیر پروژه‌های مبتنی بر سیم‌کارت در شرکت ارتباطات سیار ایران (همراه اول) مشغول به کار هستم.

Leave A Reply